Czy warto zażywać suplementy diety? Jeśli tak, to gdzie ich szukać?

zdjęcie przedstawiające suplementyOstatnio nastąpiło zalanie rynku wszelkiego rodzaju suplementami diety. Włączasz telewizję, a tam co druga reklama zachęca do kupna super witamin. Przeglądasz strony w Internecie i na boku migają jak choinka reklamy, oczywiście pigułek na trawienie. Nie wspominając już o bilbordach na ulicy czy w pojazdach komunikacji miejskiej. Pokazuje to całkiem wyraźną ekspansję firm farmaceutycznych na nasz rodzimy rynek. Istnieją badania, które wskazują, że Polacy są w czołówce lekomanów. Ponoć co czwarty z nas zajada się pigułkami. Oczywiście nie mówi się tu o osobach rzeczywiście przewlekle chorych, które muszą brać leki. Te badania też nie obejmują tylko leków, ale i nasze ulubione suplementy. Prawdą jest, że jednak zakup lekarstw bez recepty jest ograniczony. Dlatego też uwielbiamy wszelkiego rodzaju pastylki musujące z wachlarzem witamin. Równie chętnie sięgamy po te na apetyt i na zgagę. Ostatnio furorę robią te mające usprawnić naszą wątrobę i pozbyć się innych przykrych dolegliwości. Najgorsze z możliwych są jednak pigułki na stres i zdenerwowanie. Niestety często sięganie po takie preparaty to pierwszy krok w stronę depresji. Zaczyna się od niby ziółek, potem jedna no może dwie tabletki, bo w pracy jest ciężko.

Wracając do początku, czyli pytania czy warto? Odpowiedź może nie zadowolić większości, ale trudno, a brzmi ona tak – to zależy. Należy wziąć pod uwagę na jaką przypadłość jest sens zwrócić się o pomoc do takiego suplementu zamiast do lekarza. Jak już zostało wspomniane lepiej nie w przypadku chorób na tle psychicznym. To samo dotyczy bólów wątroby, serca, czy też innych organów. Lepiej iść do specjalisty niż maskować objawy choroby. Nie należy również przesadzać z witaminami. Oczywiście zimą warto łyknąć witaminę D, bo słońca tyle co kot napłakał. Tak naprawdę to najlepiej spojrzeć w kierunku tego typu produktów, gdy mamy zupełnie inne przypadłości. Zauważalna jest spora skuteczność tabletek, nie kwalifikujących się jako lek na potencje, wypadanie włosów czy zbudowanie masy mięśniowej.

Gdzie szukać dobrej jakości suplementów diety?

W internecie powstaje coraz więcej stron prezentujących opinie najlepszych suplementów diety. Tworzone są rankingi produktów z danej dziedziny. Apteki niestety nie nadążają za tym rynkiem. Dlatego też, większość producentów decyduje się na dystrybucję tylko poprzez sklepy online. Obecnie kupujący bardzo cenią sobie anonimowość. Wiele osób wstydzi się kupić nawet prezerwatywy w sklepie, a co dopiero tabletki na impotencje. Jednak istnieje pewne ryzyko związane z wirtualnymi zakupami. Niestety sporo osób korzysta z naiwności i niewiedzy ludzi. Na portalach z aukcjami internetowymi można znaleźć wiele podrabianych produktów. Na zdjęciu opakowanie wygląda prawie identycznie, skład na papierze ten sam. Nie wiedzieć dlaczego, ale nikomu się nie zapala czerwona lampka, gdy widzi, że cena jest prawie o połowę niższa. Co śmieszniejsze takie osoby myślą wtedy, że to okazja. Nic bardziej mylnego, właśnie w ten sposób narażają się na skutki uboczne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie suplementu diety?

kupowanie suplementów w internecieNależy zawsze zacząć od sprawdzenia strony internetowej producenta takiego specyfiku. Podstawową kwestią jest, czy są dane kontaktowe oraz opis firmy. Wiadomo, że oszuści podają jedynie maila, nie znajdzie się już numeru telefonu czy pełnej nazwy przedsiębiorcy. Kolejną kwestią jest sposób płatności. Obecnie standardem jest możliwość zapłaty za zakupy internetowe za pomocą platform płatniczych. Porządni sprzedawcy właśnie to oferują, natomiast podrabiaczy na to nie stać. Może mniej istotną sprawą jest ogólny wygląd takiego sklepu online. Zwróć jednak uwagę czy jest schludny i poukładany. Na koniec, chociaż nie najmniej ważne jest sprawdzenie czy dany suplement przeszedł badania laboratoryjne. Jeśli produkt jest bezpieczny to producent na pewno upubliczni takie wyniki na stronie.

Nie wszystkie suplementy są złe. Głównym problemem jest ich nadmiar na rynku. Wiele osób daje sobie wmówić, że muszą brać kilogramy tabletek na wszystko. Tak nie powinno być, dlatego warto konsultować z lekarzem co zażywać.